Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 20 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Silver
In Stock
$105.30
/each
Earn 105 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 20 mm Threa...
Item 53HZ40
$105.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 32 mm |
| Measurement System | Metric |
| Features | Protective Cap |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 65.5 mm |
| Thread Size | M6 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Mfr. Model # | K0124.9206X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 65.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud