Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 15 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Silver
In Stock
$110.25
/each
Earn 110 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: SS, M6 Thread, 15 mm Threa...
Item 53HZ39
$110.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 60.5 mm |
| Thread Size | M6 |
| Hub Height | 32 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Features | Protective Cap |
| Thread Length | 15 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Length | 65 mm |
| Mfr. Model # | K0124.9206X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud