Diamond Turning Insert: VNGA Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 1/64 in Corner Radius, KBN05M
In Stock
$91.90
/each
Earn 91 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: VNGA Insert, Neutral,...
Item 53CE84
$91.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| Chip-Breaker Code | MEP |
| ISO Number | VNGA160404S00545MEP |
| Insert Style | VNGA |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Insert Code | VNGA331 |
| Inscribed Circle | 3, 3/8 in |
| Primary Material Application | Hardened Steel |
| Number of Cutting Edges | 4 |
| ANSI Code | VNGA331S00245MEP |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish - Machining | Megacoat Nano |
| Manufacturer Grade | KBN05M |
| Corner Radius | 1/64 in, 1 |
| Mfr. Model # | VNGA331S00245MEP |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code MEP, Inscribed Circle 3/8 in, Megacoat Nano, ANSI Code VNGA331S00245MEP, Clearance Angle 0 Degrees