Diamond Turning Insert: VPGT Insert, Neutral, 3/32 in Thick, 1/32 in Corner Radius, PR1225
In Stock
$33.95
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: VPGT Insert, Neutral,...
Item 53CE79
$33.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| ANSI Code | VPGT151505MPCK PR1225 |
| Thickness | 1.5, 3/32 in |
| Chip-Breaker Code | CK |
| Primary Material Application | Stainless Steel |
| Corner Radius | 2, 1/32 in |
| Manufacturer Grade | PR1225 |
| Clearance Angle | 11 Degrees |
| Insert Code | VPGT1.52 |
| ISO Number | VPGT151505MPCK PR1225 |
| Insert Style | VPGT |
| Finish - Machining | Megacoat Nano |
| Cutting Direction | Neutral |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Inscribed Circle | 3/16 in |
| Mfr. Model # | VPGT151505MPCK PR1225 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code CK, Inscribed Circle 3/16 in, Megacoat Nano, ANSI Code VPGT151505MPCK PR1225, Chip-Breaker Style Molded, On One Side, Clearance Angle 11 Degrees