Diamond Turning Insert: VBGW Insert, Neutral, 1/8 in Thick, 1/64 in Corner Radius, KBN25M
In Stock
$58.35
/each
Earn 58 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KYOCERA Diamond Turning Insert: VBGW Insert, Neutral,...
Item 53CE75
$58.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KYOCERA |
| ANSI Code | VBGW221T00315SE KBN25M |
| Chip-Breaker Code | SE |
| Insert Style | VBGW |
| Corner Radius | 1/64 in, 1 |
| Inscribed Circle | 2, 1/4 in |
| Insert Code | VBGW221 |
| Finish - Machining | Megacoat Nano |
| Thickness | 1/8 in, 2 |
| Cutting Direction | Neutral |
| Clearance Angle | 5 Degrees |
| Primary Material Application | Hardened Steel |
| Manufacturer Grade | KBN25M |
| ISO Number | VBGW110304T00815SE |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Mfr. Model # | VBGW221T00315SE KBN25M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code SE, Inscribed Circle 1/4 in, Megacoat Nano, ANSI Code VBGW221T00315SE KBN25M, Clearance Angle 5 Degrees