Diamond Turning Insert: DNMA Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 3/64 in Corner Radius, BN7000
In Stock
$102.95
/each
Earn 102 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SUMITOMO Diamond Turning Insert: DNMA Insert, Neutral,...
Item 52GN74
$102.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SUMITOMO |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Number of Cutting Edges | 1 |
| ANSI Code | DNMA433 |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Code | DNMA433 |
| Corner Radius | 3/64 in, 3 |
| ISO Number | DNMA150412 |
| Inscribed Circle | 4, 1/2 in |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Manufacturer Grade | BN7000 |
| Primary Material Application | Titanium, Cast Iron, Nickel |
| Insert Style | DNMA |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| Mfr. Model # | DNMA433-BN7000 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Inscribed Circle 1/2 in, Bright (Uncoated), ANSI Code DNMA433, Clearance Angle 0 Degrees