Diamond Turning Insert: DNMG Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 1/64 in Corner Radius, AC510U
In Stock
$16.05
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SUMITOMO Diamond Turning Insert: DNMG Insert, Neutral,...
Item 52FG45
$16.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SUMITOMO |
| Manufacturer Grade | AC510U |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| Finish - Machining | TiAlN+AlCrN |
| Cutting Direction | Neutral |
| Primary Material Application | Cast Iron, Titanium, Nickel |
| Chip-Breaker Code | ESU |
| ISO Number | DNMG150404NSU |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Insert Code | DNMG431 |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Insert Style | DNMG |
| ANSI Code | DNMG431ESU |
| Inscribed Circle | 4, 1/2 in |
| Corner Radius | 1/64 in, 1 |
| Mfr. Model # | DNMG431ESU-AC510U |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code ESU, Inscribed Circle 1/2 in, TiAlN+AlCrN, ANSI Code DNMG431ESU, Chip-Breaker Style Double, Clearance Angle 0 Degrees , Coating Process PVD