Diamond Turning Insert: DNMG Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 1/64 in Corner Radius, AC6030M
In Stock
$21.98
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SUMITOMO Diamond Turning Insert: DNMG Insert, Neutral,...
Item 52FG13
$21.98
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SUMITOMO |
| Finish - Machining | Absotech |
| ISO Number | DNMG150404N-EG |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Chip-Breaker Code | EEG |
| Inscribed Circle | 4, 1/2 in |
| Insert Code | DNMG431 |
| Corner Radius | 1/64 in, 1 |
| ANSI Code | DNMG431EEG |
| Primary Material Application | Stainless Steel |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| Manufacturer Grade | AC6030M |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Style | DNMG |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Mfr. Model # | DNMG431EEG-AC6030M |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code EEG, Inscribed Circle 1/2 in, Absotech, ANSI Code DNMG431EEG, Chip-Breaker Style Double, Clearance Angle 0 Degrees , Coating Process CVD