Diamond Turning Insert: DNMG Insert, Neutral, 3/16 in Thick, 1/32 in Corner Radius, AC6040M
In Stock
$18.73
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SUMITOMO Diamond Turning Insert: DNMG Insert, Neutral,...
Item 52FF90
$18.73
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SUMITOMO |
| ISO Number | DNMG090408N-SU |
| Corner Radius | 2, 1/32 in |
| Insert Style | DNMG |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| ANSI Code | DNMG332ESU |
| Inscribed Circle | 3, 3/8 in |
| Finish - Machining | TiAlN+AlCrN |
| Thickness | 3, 3/16 in |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Primary Material Application | Stainless Steel |
| Insert Code | DNMG332 |
| Chip-Breaker Code | ESU |
| Cutting Direction | Neutral |
| Manufacturer Grade | AC6040M |
| Mfr. Model # | DNMG332ESU-AC6040M |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Diamond Turning Insert, Chip-Breaker Code ESU, Inscribed Circle 3/8 in, TiAlN+AlCrN, ANSI Code DNMG332ESU, Chip-Breaker Style Double, Clearance Angle 0 Degrees , Coating Process PVD