Gate Valve Lockout: Two Piece, For 2 1/2 in Max Hand Wheel Dia, For 1 in Min Hand Wheel Dia
In Stock
$76.65
/each
Earn 76 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Two Piece, For 2 1/2 in M...
Item 4VJ29
$76.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1840 |
| Brand | BRADY |
| Overall Height | 5.12 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Maximum Temperature | 175 Degrees F |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| For Handle Type | Hand Wheel |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Freight Class Code | 37 |
| Valve Type_Combined | Two Piece 64057 |
| Gate Valve Lockout Type | Two Piece |
| Standards | ANSI Z244, UL 94-HB, OSHA 29 CFR 1910.147 (C) (4) (ii) (A) (1) / (c) (5) (ii) (C) (1) |
| Manufacturer Part Number | 64057 |
| Valve Lockout Type | Two-Piece |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Resistance Properties | Temperature Resistant |
| Maximum Number of Padlocks | 3 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Display Qty | 1 |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Labeling | Label Included |
| Lockout Color | Red |
| For Maximum Handle Thickness | 1.5 in |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 7/20 in |
| Display Sell UOM | EA |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 2-1/2 in |
| Includes | French Danger Labels, Spanish Danger Labels, English Danger Labels |
| Minimum Temperature | -40 Degrees F |
| Outside Diameter | 6.68 in |
| Storage Protection Code | A |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Remove |
| Overall Width | 8.23 in |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 1 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Header | Danger |
| Language | English, French, Spanish |
| Mfr. Model # | 64057 |
Description
Gate Valve Lockout, Fits Sz 1 to 6-1/2