Plug Valve Lockout: Red, Plug Cap, Manually-Actuated Plug Valves with a Stem, 113234
In Stock
$73.15
/each
Earn 73 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Valve Lockout: Red, Plug Cap, Manually-A...
Item 4TWG1
$73.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1840 |
| Brand | BRADY |
| Minimum Temperature | 0 Degrees F |
| Outside Diameter | 4.71 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Overall Height | 4.39 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Storage Protection Code | A |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Display Qty | 1 |
| For Maximum Valve Stem Diameter | 2-1/2 in |
| For Minimum Valve Stem Diameter | 2-3/16 in |
| For Use With | Manually-Actuated Plug Valves with a Stem |
| Lockout Color | Red |
| Valve Lockout Type | Plug Cap |
| Manufacturer Part Number | 113234 |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Maximum Temperature | 175 Degrees F |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Operate |
| Valve Type_Combined | 2-3/16 in 113234 |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/8 in |
| Mfr. Model # | 113234 |
Description
Plug Valv Lockout, Fits 2-3/16 to 2-1/2In