Plug Valve Lockout: Red, Plug Cap, Manually-Actuated Plug Valves with a Stem
In Stock
$46.25
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Valve Lockout: Red, Plug Cap, Manually-A...
Item 4TWF8
$46.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1840 |
| Brand | BRADY |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/8 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Storage Protection Code | A |
| For Minimum Valve Stem Diameter | 3/32 in |
| Overall Height | 3.39 in |
| Valve Lockout Type | Plug Cap |
| Manufacturer Part Number | 113232 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| For Use With | Manually-Actuated Plug Valves with a Stem |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Lockout Color | Red |
| Maximum Temperature | 175 Degrees F |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Display Qty | 1 |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Minimum Temperature | 0 Degrees F |
| Outside Diameter | 3.21 in |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Operate |
| Valve Type_Combined | 3/32 in 113232 |
| Freight Class Code | 18 |
| Lockout Material | Polypropylene |
| For Maximum Valve Stem Diameter | 1-3/8 in |
| Mfr. Model # | 113232 |
Description
Plug Valve Lockout, Fits 29/32 to 1-3/8In