Group Lockout Box: Steel, Red, 6.06 in x 10.51 in 3.45 in, Portable, Hinged, 12 Padlocks
In Stock
$138.80
/each
Earn 138 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Group Lockout Box: Steel, Red, 6.06 in x 10.5...
Item 496L76
$138.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1843 |
| Brand | BRADY |
| Includes | Label |
| Language_PIM | French, Spanish, English |
| Number of Key Hooks | 6 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Legend Type | Text |
| Language | English, French, Spanish |
| Overall Depth | 3.45 in |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Display Qty | 1 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Combined - Language | Spanish Red, English Red, French Red |
| Handle Material | Plastic |
| Box Material Finish | Powder Coated |
| Display Sell UOM | EA |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Overall Height | 6.06 in |
| Manufacturer Part Number | 150505 |
| Freight Class Code | 18 |
| Box Color | Red |
| Box Material | Steel |
| Lockout Box Brand | BRADY |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 33/100 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Legend | Group Lock Box |
| Dimensions (H x W x D) | 6.06 in x 10.51 in 3.45 in |
| Storage Protection Code | A |
| Combined for Recyclock | 150505 Red |
| Overall Width | 10.51 in |
| Maximum Number of Padlocks | 12 |
| Door Opening Type | Hinged |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Standards | OSHA 29 CFR 1910.147 |
| Mounting Location | Portable |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Mfr. Model # | 150505 |
Description
Group Lockout Box, Red, 10-1/2" W