Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1 in x 2 in, 2 in x 1 in, Cryogenic Autoclavable Polypropylene
In Stock
$352.75
/each
Earn 352 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1 in x 2...
Item 493P97
$352.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Grainger Part Number | 493P68 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Color | White |
| Label Width | 2 in |
| Roll Length | 1 in |
| Compatible Mfr Part Number | J20-CMY |
| Label Height | 1 in |
| Label Shape | Rectangle |
| Material Properties | Inkjet Print-Receptive, Cryogenic, Autoclavable |
| Printer Series Compatibility | BradyJET J2000 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Material | Polypropylene |
| Roll Width | 2 in |
| Mfr. Model # | J20-137-7425J |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121611 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Inkjet, Compatible Grainger Part Number 493P68, Compatible Mfr Part Number J20-CMY, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1 in, Label Material Polypropylene, Label Width 2 in, Labels per Roll 1,500, Printer Series Compatibility BradyJET J2000, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Inkjet Print-Receptive, Material Series B-7425J, Recommended Ribbon J20-CMY