Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/8 in x 1 in, 1 in x 3/8 in, White, 8.0 mL Vial/Tube Size
In Stock
$402.25
/each
Earn 402 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/8 in x...
Item 493P91
$402.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | J20-CMY |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Color | White |
| Label Material | Polypropylene |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Shape | Rectangle |
| Roll Width | 1 in |
| Label Width | 1 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Length | 3/8 in |
| Compatible Grainger Part Number | 493P68 |
| Material Properties | Inkjet Print-Receptive, Cryogenic, Autoclavable |
| Printer Series Compatibility | BradyJET J2000 |
| Mfr. Model # | J20-152-7425J |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121611 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Inkjet, Compatible Grainger Part Number 493P68, Compatible Mfr Part Number J20-CMY, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 3/8 in, Label Material Polypropylene, Label Width 1 in, Labels per Roll 2,000, Printer Series Compatibility BradyJET J2000, Vial/Tube Size 8.0 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Inkjet Print-Receptive, Material Series B-7425J, Recommended Ribbon J20-CMY