Plug Lockout: For IEC Plug Plug Type, Orange
In Stock
$55.30
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Lockout: For IEC Plug Plug Type, Orange
Item 489M35
$55.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1839 |
| Brand | BRADY |
| Lockout Type | Detachable Power Cord |
| Overall Length | 3.438 in |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Lockout Color | Orange |
| Display Sell UOM | EA |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 281/500 in |
| Encasing Lockout | No |
| Overall Height | 3.438 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Display Qty | 1 |
| For Maximum Plug Length | 0.563 in |
| Plug Lockout Type | Detachable Power Cord |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Cancer | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Manufacturer Part Number | 148081 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | Y |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Overall Width | 1.25 in |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| For Plug Type | IEC Plug |
| Lockout Material | Nylon |
| Mfr. Model # | 148081 |
Description
Plug Lockout, 1-1/4" W, Nylon, 3-7/16" L