Gate Valve Lockout: Collapsible Gate Valve Lockout, For 7 in Max Hand Wheel Dia, Red
In Stock
$90.40
/each
Earn 90 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Collapsible Gate Valve Lo...
Item 489M11
$90.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Outside Diameter | 9.03 in |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 7 in |
| Display Qty | 1 |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 3 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Maximum Temperature | 212 Degrees F |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Remove |
| Valve Lockout Type | Collapsible |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | Y |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 8/25 in |
| Language | English, French, Spanish |
| Ozone Depleting Substance | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Overall Width | 9 in |
| Lockout Material | ABS Plastic |
| Display Sell UOM | EA |
| Minimum Temperature | -40 Degrees F |
| For Location | Outdoor |
| Gate Valve Lockout Type | Collapsible Gate Valve Lockout |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Valve Type_Combined | Collapsible Gate Valve Lockout 148648 |
| Manufacturer Part Number | 148648 |
| Includes | Knockout Center |
| California Prop 65 Cancer | N |
| For Handle Type | Hand Wheel |
| Overall Height | 3.1 in |
| Standards | UL 94-HB |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Header | Danger |
| For Maximum Handle Thickness | 2 in |
| Maximum Number of Padlocks | 2 |
| Lockout Color | Red |
| Mfr. Model # | 148648 |
Description
Gate Valve Lockout, Red, Plastic, 3" H