Gate Valve Lockout: Collapsible Gate Valve Lockout, For 13 in Max Hand Wheel Dia, Red
In Stock
$190.50
/each
Earn 190 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Collapsible Gate Valve Lo...
Item 489M10
$190.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Valve Lockout Type | Collapsible |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 7 in |
| Maximum Number of Padlocks | 2 |
| Lockout Color | Red |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 13 in |
| Outside Diameter | 14.76 in |
| Mfr. Model # | 148647 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 13 in, For Maximum Handle Thickness 3 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 8/25 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 7 in, Gate Valve Lockout Type Collapsible Gate Valve Lockout, Maximum Number of Padlocks 2, Outside Diameter 14.76 in, For Location Outdoor, Header Danger, Includes Knockout Center, Language English, French, Spanish, Legend Danger Locked Out Do Not Remove, Lockout Color Red