Lockout Tag: Danger, Locked Out Device, Vinyl, Locked Out By, English, Danger, Tag, Plastic
In Stock
$22.38
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Lockout Tag: Danger, Locked Out Device, Vinyl...
Item 489L60
$22.38
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Maximum Temperature | 167 Degrees F |
| For Use With | Lockout Tagout |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Storage Protection Code | A |
| Sign Out Sections | Locked Out By |
| Sign Background Color | White |
| Sign Material | Vinyl |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Product Type_Combined | Label Danger |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Header Background Color | Black/Red |
| Tie Material | Nylon |
| Front Side Legend | Locked Out Device |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Manufacturer Part Number | 121449 |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Signage Type | Label |
| California Prop 65 Cancer | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | Y |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Mount Type | Permanent Acrylic |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Abrasion Resistant |
| Overall Width | 5/8 in |
| Thickness | 0.004 in |
| Display Qty | 5 |
| Header_PIM | Danger |
| Legend Type | Text |
| Tag Type | Tag |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Overall Height | 4 in |
| Shape | Rectangle |
| Language | English |
| Display Sell UOM | PK |
| For Location | Outdoor |
| Write-On Surface | No |
| Legend Color | Black/Red |
| Header Text Color | White |
| Header | Danger |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Hole Diameter | 3/8 in |
| Tag Material | Plastic |
| Freight Class Code | 18 |
| Mfr. Model # | 121449 |
Description
Lockout Tag, 4" H x 5/8" W, Vinyl, PK5