Reflective No Smoking Notice Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$16.69
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Notice Sign: Aluminum,...
Item 484L41
$16.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Format | ANSI/OSHA Format |
| Printed Language | English |
| Width | 7 in |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Nominal Sign Size | 10 in x 7 in |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Glow In The Dark | No |
| Height | 10 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Header | Notice |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Legend | No Smoking Allowed, Cigarettes, Medicinal, Recreational, E-Cigs |
| Sign Material Group | Metal |
| Mfr. Model # | LCU1-0033-RA_7x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format ANSI/OSHA Format, Sign Legend No Smoking Allowed, Cigarettes, Medicinal, Recreational, E-Cigs, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text