No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 5 in x 7 in Nominal Sign Size, 2 PK
In Stock
$9.12
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Si...
Item 484J59
$9.12
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Legend | State Law Prohibits Smoking Within 8 Feet Of This Entrance. This Sign Is In Compliance With Indiana State Law, Indiana Alcohol And Tobacco Commission, 2012 |
| Sign Format | Other Format |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Width | 7 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Printed Language | English |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Height | 5 in |
| State Specific Compliance | IN |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Header | No Header |
| Nominal Sign Size | 5 in x 7 in |
| Mfr. Model # | LCU1-2006-ED-PK2_7x5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend State Law Prohibits Smoking Within 8 Feet Of This Entrance. This Sign Is In Compliance With Indiana State Law, Indiana Alcohol And Tobacco Commission, 2012, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text, Package Quantity 2