No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 7 in Nominal Sign Size, 2 PK
In Stock
$14.55
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesiv...
Item 484J57
$14.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Height | 10 in |
| Sign Header | No Smoking or Vaping |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Format | Other Format |
| Glow In The Dark | No |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Printed Language | English |
| Nominal Sign Size | 10 in x 7 in |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Legend | No Smoking Or Vaping Within 10 Feet, Please Dispose Of Cigarette Butts Safely And Properly. Discarding Cigarettes On The Ground Is Considered Offensive Littering Under Ors 164.805 |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Width | 7 in |
| Mfr. Model # | LCU1-0189-RD-PK2_7x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend No Smoking Or Vaping Within 10 Feet, Please Dispose Of Cigarette Butts Safely And Properly. Discarding Cigarettes On The Ground Is Considered Offensive Littering Under Ors 164.805, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text, Package Quantity 2