No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 5 in Nominal Sign Size
In Stock
$8.70
/each
Earn 8 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesiv...
Item 484J51
$8.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Legend | (No Smoking) Within 25 Feet Of Entrance |
| Nominal Sign Size | 7 in x 5 in |
| Height | 7 in |
| Glow In The Dark | No |
| Printed Language | English |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Sign Header | Danger |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Width | 5 in |
| Mfr. Model # | LCU1-2007-NP_5x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend (No Smoking) Within 25 Feet Of Entrance, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text