No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Si...
Item 484H92
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| State Specific Compliance | IN |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Printed Language | English |
| Width | 10 in |
| Height | 7 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Legend | State Law Prohibits Smoking Within 8 Feet Of This Entrance. This Sign Is In Compliance With Indiana State Law, Indiana Alcohol And Tobacco Commission, 2012 |
| Sign Header | No Header |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Glow In The Dark | No |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Format | Other Format |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Mfr. Model # | LCU1-2006-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend State Law Prohibits Smoking Within 8 Feet Of This Entrance. This Sign Is In Compliance With Indiana State Law, Indiana Alcohol And Tobacco Commission, 2012, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text