No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Si...
Item 484H91
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Legend | No Smoking Or Vaping Within 10 Feet, Please Dispose Of Cigarette Butts Safely And Properly. Discarding Cigarettes On The Ground Is Considered Offensive Littering Under Ors 164.805 ¦.. |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Printed Language | English |
| Height | 7 in |
| Sign Format | Other Format |
| Sign Header | No Header |
| Width | 10 in |
| Glow In The Dark | No |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Mfr. Model # | LCU1-2000-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend No Smoking Or Vaping Within 10 Feet, Please Dispose Of Cigarette Butts Safely And Properly. Discarding Cigarettes On The Ground Is Considered Offensive Littering Under Ors 164.805 ¦.., Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text