No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 5 in Nominal Sign Size
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesiv...
Item 484H71
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Nominal Sign Size | 7 in x 5 in |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Header | No Header |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Width | 5 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Height | 7 in |
| Mfr. Model # | LCU1-0036-ED_5x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text