Safety Sign, 14 in x 20 in, Polyethylene
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CONDOR Safety Sign, 14 in x 20 in, Polyethylene
Item 474U27
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CONDOR |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Material Group | Rigid Plastic |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Height | 14 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Printed Language | English |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Width | 20 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Header | Danger |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Nominal Sign Size | 14 in x 20 in |
| Sign Legend | No Smoking, Matches Or Open Lights |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Mfr. Model # | 474U27 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Safety Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking, Matches Or Open Lights, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text