Step Up/Step Down Voltage Converter: 10 kVA Power Rating, Three Phase, 460 to 230V AC, 60 Hz
In Stock
$4,307.00
/each
Earn 4307 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Step Up/Step Down Voltage Converter: 10 kVA P...
Item 467L79
$4,307.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DAYTON |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Overall Depth | 15.5 in |
| Temperature Rise | 70 Degrees C |
| Manufacturer Part Number | 467L79 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| CEC Title 20 Compliant? | N |
| Voltage Conversion | 460 to 230V AC |
| Freight Class Code | 113 |
| Frequency | 60 Hz |
| Overall Width | 10 in |
| Protective Device | Circuit Breaker |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Enclosure Material | Steel |
| Storage Protection Code | A |
| CEC Title 20 Regulated Product? | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Color | Black |
| Phase | Three |
| CEC Title 20 Part Number Registered in MAEDBS? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Standards | CE |
| Number of Outlets | 0 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Overall Height | 16 in |
| Power Rating | 10 kVA |
| Mfr. Model # | 467L79 |
Description
Voltage Converter, 60 Hz, 16.0" H