Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SC, Nitrile, 394 mm ID, 420 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$418.00
/each
Earn 418 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SC, Nitril...
Item 458H66
$418.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Number of Lips | 1 |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Outside Diameter | 420 mm |
| Seal Design | SC |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 394 mm |
| Overall Width | 16 mm |
| Mfr. Model # | 39442016SC |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 394 mm, Outside Diameter 420 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None