Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitrile, 220 mm ID, 250 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$192.25
/each
Earn 192 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitril...
Item 458G98
$192.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TB |
| Overall Width | 15 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 250 mm |
| Inside Diameter | 220 mm |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 22025015TB |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TB, Inside Diameter 220 mm, Outside Diameter 250 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None