Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Nitrile, 245 mm ID, 273 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$146.95
/each
Earn 146 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Nitril...
Item 458G65
$146.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 245 mm |
| Outside Diameter | 273 mm |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Overall Width | 15 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 24527315TC |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 245 mm, Outside Diameter 273 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None