Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TA, Nitrile, 7.75 in ID, 10 in OD, 0.75 in Wd
In Stock
$122.40
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TA, Nitril...
Item 458G28
$122.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Inside Diameter | 7.75 in |
| Seal Design | TA |
| Overall Width | 0.75 in |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 10 in |
| Mfr. Model # | 196.8525419.05TA |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TA, Inside Diameter 7.75 in, Outside Diameter 10 in, Overall Width 0.75 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None