Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 0.5 in ID, 0.875 in OD, 0.25 in Wd
In Stock
$42.20
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 457Z07
$42.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 0.5 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 0.875 in |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 0.25 in |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 12.722.226.35TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 0.5 in, Outside Diameter 0.875 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal