Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 0.375 in ID, 0.75 in OD, 0.25 in Wd
In Stock
$43.10
/each
Earn 43 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 457Z02
$43.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Inch |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 0.25 in |
| Inside Diameter | 0.375 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Mfr. Model # | 9.5219.056.35TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 0.375 in, Outside Diameter 0.75 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal