Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitrile, 1.938 in ID, 2.688 in OD, 0.313 in Wd
In Stock
$17.75
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitril...
Item 457P43
$17.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 1.938 in |
| System of Measurement | Inch |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Overall Width | 0.313 in |
| Seal Design | TB |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 2.688 in |
| Mfr. Model # | 49.2168.267.93TB |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TB, Inside Diameter 1.938 in, Outside Diameter 2.688 in, Overall Width 0.313 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None