Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 10 in Lng, 1.25 in O.D.
In Stock
$32.10
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44V219
$32.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Free Length | 10 in |
| Series | ISO-D |
| Die Spring Color | Red |
| Spring Rate | 276.4 lb/in |
| Inside Diameter | 0.63 in |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Mfr. Model # | 305640D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
ISO D Die Spring, Heavy Duty, Color Red, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Powder Coat, Overall Length 10 In., Outside Dia. 1-1/4 In., End Type Closed & Ground, For Hole Size 1-1/4 In., For Rod Size 5/8 In., Spring Rate 276.4 lb./in., Meets/Exceeds ISO10243