Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 47/64 in Lng, 5 PK
In Stock
$44.05
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44V207
$44.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Free Length | 1-47/64 in |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Series | ISO-D |
| Spring Rate | 1,787 lb/in |
| Inside Diameter | 0.63 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Die Spring Color | Red |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 305607D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
ISO D Die Spring, Heavy Duty, Color Red, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Powder Coat, Overall Length 1-3/4 In., Outside Dia. 1-1/4 In., End Type Closed & Ground, For Hole Size 1-1/4 In., For Rod Size 5/8 In., Spring Rate 1787.2 lb./in., Meets/Exceeds ISO10243