Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 17/64 in Lng, 10 PK
In Stock
$37.75
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44V165
$37.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| System of Measurement | Inch |
| Series | ISO-D |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Die Spring Color | Red |
| Free Length | 1-17/64 in |
| Spring Rate | 348 lb/in |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 0.34 in |
| Outside Diameter | 0.63 in |
| Mfr. Model # | 305305D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
ISO D Die Spring, Heavy Duty, Color Red, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Powder Coat, Overall Length 1-1/4 In., Outside Dia. 5/8 In., End Type Closed & Ground, For Hole Size 5/8 In., For Rod Size 11/32 In., Spring Rate 348.3 lb./in., Meets/Exceeds ISO10243