Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 47/64 in Lng, 15 PK
In Stock
$41.45
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44V045
$41.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Series | ISO-D |
| Die Spring Color | Blue |
| Spring Rate | 90.8 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.49 in |
| Free Length | 1-47/64 in |
| Inside Diameter | 0.28 in |
| Mfr. Model # | 304207D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
ISO D Die Spring, Medium Duty, Color Blue, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Powder Coat, Overall Length 1-3/4 In., Outside Dia. 1/2 In., End Type Closed & Ground, For Hole Size 1/2 In., For Rod Size 9/32 In., Spring Rate 90.8 lb./in., Meets/Exceeds ISO10243