Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U926
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Spring Rate | 46.9 lb/in |
| Outside Diameter | 0.38 in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 1-1/2 in |
| Inside Diameter | 0.2 in |
| Die Spring Color | Green |
| Series | ISO-D |
| Mfr. Model # | 303106D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
ISO D Die Spring, Light Duty, Color Green, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Powder Coat, Overall Length 1-1/2 In., Outside Dia. 3/8 In., End Type Closed & Ground, For Hole Size 3/8 In., For Rod Size 3/16 In., Spring Rate 46.8 lb./in., Meets/Exceeds ISO10243, Package Quantity 10