Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 47/64 in Lng, 10 PK
In Stock
$57.25
/each
Earn 57 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U870
$57.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Die Spring Color | Light Green |
| Outside Diameter | 0.98 in |
| Series | ISO-D |
| Free Length | 1-47/64 in |
| Inside Diameter | 0.5 in |
| Spring Rate | 179.3 lb/in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | 302507D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
ISO D Die Spring, Ultra Light Duty, Color Light Green, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Powder Coated, Overall Length 1-3/4 In., Outside Dia. 1 In., End Type Closed & Ground, For Hole Size 1 In., For Rod Size 1/2 In., Spring Rate 179.3 lb./in., Meets/Exceeds ISO10243