Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 47/64 in Lng, 10 PK
In Stock
$40.30
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U856
$40.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Inside Diameter | 0.39 in |
| Die Spring Color | Light Green |
| System of Measurement | Inch |
| Series | ISO-D |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Free Length | 1-47/64 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Spring Rate | 89.6 lb/in |
| Mfr. Model # | 302407D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
ISO D Die Spring, Ultra Light Duty, Color Light Green, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Powder Coated, Overall Length 1-3/4 In., Outside Dia. 3/4 In., End Type Closed & Ground, For Hole Size 3/4 In., For Rod Size 3/8 In., Spring Rate 89.6 lb./in., Meets/Exceeds ISO10243