Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 1.25 in O.D.
In Stock
$28.65
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U823
$28.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2056 |
| Brand | RAYMOND |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Free Length | 3 in |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 0.63 in |
| Series | US |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 1,220 lb/in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Die Spring Color | Green |
| Mfr. Model # | 106612 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
Die Spring, Extra Heavy Duty, Color Green, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Paint, Overall Length 3 In., Outside Dia. 1-1/4 In.End Type Closed & GroundFor Hole Size 1.25 In., For Rod Size 5/8 In.Spring Rate 1220 lb./in.. Only shipped in quantities of 2.