Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 0.75 in O.D., 3 PK
In Stock
$40.80
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U803
$40.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Free Length | 3 in |
| Die Spring Color | Green |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Inside Diameter | 0.38 in |
| Series | US |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 405 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Mfr. Model # | 106412 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
Die Spring, Extra Heavy Duty, Color Green, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Paint, Overall Length 3 In., Outside Dia. 3/4 In.End Type Closed & GroundFor Hole Size 0.75 In., For Rod Size 3/8 In.Spring Rate 405 lb./in.