Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 2 in O.D.
In Stock
$50.10
/each
Earn 50 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U758
$50.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2056 |
| Brand | RAYMOND |
| Product Type | Die Spring |
| Standards | ASTM A877 |
| Freight Class Code | 18 |
| Spring Rate | 2,060 lb/in |
| Color | Gold |
| Display Qty | 1 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Material | Alloy Steel, Silicon Wire |
| Die Spring Color | Gold |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Shape | Cylindrical |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 3 in |
| Display Sell UOM | EA |
| Outside Diameter | 2 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Manufacturer Part Number | 105812 |
| Series | US |
| Storage Protection Code | A |
| Inside Diameter | 1 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Finish | Chromium |
| Mfr. Model # | 105812 |
Description
Die Spring, Alloy Steel;Silicon Wire