Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 0.5 in O.D., 10 PK
In Stock
$45.35
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U581
$45.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Series | US |
| Free Length | 1 in |
| System of Measurement | Inch |
| Die Spring Color | Red |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Spring Rate | 155 lb/in |
| Inside Diameter | 0.28 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Mfr. Model # | 104204 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
Die Spring, Medium Heavy Duty, Color Red, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Paint, Overall Length 1 In., Outside Dia. 1/2 In.End Type Closed & GroundFor Hole Size 0.5 In., For Rod Size 9/32 In.Spring Rate 155 lb./in.Package Quantity 10