Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 0.38 in O.D., 10 PK
In Stock
$38.85
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U573
$38.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Inside Diameter | 0.19 in |
| Free Length | 1 in |
| Series | US |
| Spring Rate | 84 lb/in |
| Die Spring Color | Red |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.38 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 104104 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
Die Spring, Medium Heavy Duty, Color Red, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Paint, Overall Length 1 In., Outside Dia. 3/8 In.End Type Closed & GroundFor Hole Size 0.375 In., For Rod Size 3/16 In.Spring Rate 84 lb./in.Package Quantity 10