Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 4 1/2 in Lng, 2 in O.D.
In Stock
$55.45
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U565
$55.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Free Length | 4-1/2 in |
| Spring Rate | 530 lb/in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Inside Diameter | 1 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Die Spring Color | Blue |
| Series | US |
| Outside Diameter | 2 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 103818 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
Die Spring, Medium Duty, Color Blue, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Paint, Overall Length 4-1/2 In., Outside Dia. 2 In.End Type Closed & GroundFor Hole Size 2 In., For Rod Size 1 In.Spring Rate 530 lb./in.