Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 0.63 in O.D., 10 PK
In Stock
$49.40
/each
Earn 49 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 44U490
$49.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.63 in |
| Free Length | 1 in |
| Inside Diameter | 0.34 in |
| Series | US |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Die Spring Color | Blue |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 164 lb/in |
| Mfr. Model # | 103304 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161905 |
Description
Die Spring, Medium Duty, Color Blue, Chrome Silicone Alloy Steel, Finish Paint, Overall Length 1 In., Outside Dia. 5/8 In.End Type Closed & GroundFor Hole Size 0.625 In., For Rod Size 11/32 In.Spring Rate 164 lb./in.Package Quantity 10