Sq. End Mill, Single End, Carb, 0.0640"
In Stock
$45.10
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Sq. End Mill, Single End, Carb, 0.0640"
Item 438V52
$45.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| List Number | CMCE-2-AL |
| ISO Material Group | P, N, M, K |
| End Mill Style | Square |
| Flute Spacing | Fixed |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| Single End/Double End | Single |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Material Application | Brass, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron, Stainless Steel |
| Length of Cut | 3/16 in, 0.1875 in |
| Finish - Machining | AlCrN |
| End Mill Application | Finishing |
| Mfr. Model # | C76210 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112803 |
Description
Square End Mill, 0.064 in Milling Dia., Carbide, AlCrN, Straight, Length of Cut 0.1875 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. Not Applicable